Tečkované zápisníky
Zápisníky s tečkovanými stranami vám dodají prostor pro psaní i kreslení. Díky tomu jsou oblíbené pro bullet journal a kreativní plánování. Tečky vám pomohou udržet linii psaní a poslouží jako praktická pomůcka pro předkreslování a vytváření vlastních týdenních rozvržení, to-do listů i praktických trackerů. Užijte si volnost a dotvořte si strany přesně na míru vašim potřebám.
Strany plné teček
Tečkovaná lineatura, která je velmi oblíbená v bullet journalech, se začala poprvé objevovat ve větší míře v průběhu 21. století, konkrétně kolem roku 2010. Její vznik je inspirovaný potřebou mít flexibilní a přizpůsobitelný formát pro psaní a kreslení, který by nenarušoval kreativitu a zároveň poskytoval určitou strukturu.
Strany plné teček se staly populární zejména díky rozmachu bullet journalingu, což je metoda organizace času a nápadů, kterou v roce 2013 zpopularizoval Ryder Carroll. Tečky nabízí skvělou kombinaci strukturovaného a neomezeného prostoru, a jsou tak ideální volbu pro kreativní plánování, tvorbu vlastních rozvržení, zapisování, kreslení i další kreativní využití.
Metoda Bullet Journal
Metoda Bullet Journal je funkčním způsobem plánování, který si sami vytváříte tak, aby vyhovoval vašim potřebám.
Každý Bullet Journal začíná prázdným tečkovaným nebo čtverečkovaným zápisníkem, odvážlivci na něj používají i zápisníky s čistými stranami, který si postupně sami plnite a předepisujete. V základní metodě se používají jednoduché symboly a značky (vytvoříte si takzvaný klíč), kterými označíte různé typy informací, například úkoly, události nebo poznámky.
Při vytváření vlastního plánovače můžete vytvořit také kreativní Bullet Journal a strany svého diáře doplnit o samolepky, washi pásky nebo vlastní ilustrace a kresby.
To-Do listy bývají základním prvkem Bullet Journalu. Pomáhají vám sledovat všechny úkoly, které potřebujete splnit. Můžete je rozdělit na denní, týdenní nebo měsíční, v závislosti na tom, co vám nejvíce vyhovuje. Každý úkol označíte tečkou nebo čtverečkem, a když jej splníte, přeškrtnete nebo vybarvíte. K jejich vytváření můžete použít také barevné papírové lepíky, které v případě potřeby přendáte.
Trackery slouží k monitorování různých aktivit nebo vašich návyků. Mezi nejoblíbenější patří:
- Habit Tracker: Sledování každodenních návyků, jako je cvičení, pitný režim nebo čtení.
- Mood Tracker: Zaznamenávání nálad a emocí, které vám pomůže lépe porozumět vlastním pocitům.
- Sleep Tracker: Sledování kvality a délky spánku.
Kalendář, neboli klasické strany k plánování týdnů a měsíců. Můžete v něm plánovat události, schůzky a důležité termíny. Týdenní přehled je praktický pro plánování jednotlivých dní. Rozvržení pak sami zvolíte - můžete mít dny ve sloupcích, v řádcích, na dvoustraně nebo můžete nechat jednu stranu volnou na poznámky a seznamy úkolů. Měsíční přehled je skvělý pro celkový přehled, zatímco týdenní vám umožní podrobněji plánovat jednotlivé dny.