Bavlněný papír
Pokud hledáte ty nejlepší pomůcky pro malování akvarelem, bavlněný papír by mezi nimi neměl chybět. 100% bavlna zaručuje vysokou savost, krásné prolínání pigmentů, dokonalé přechody a odolnost při vrstvení i opravách.
Značky bavlněných papírů jako Arches a Fabriano Artistico jsou pro svou kvalitu oblíbené po celém světě. Musíme však upozornit, že bavlněný papír je cenově dražší. Pokud hledáte dostupnější alternativu, skvělou volbou jsou papíry s částečným podílem bavlny, které si zachovávají stále skvělou kvalitu, ale jsou cenově přívětivější.
Bavlněný papír - co byste měli vědět
Bavlněný papír se vyrábí ve třech různých druzích, které ovlivňují způsob nanášení akvarelových barev a celkový výsledný vzhled malby.
- Hot Press (hladký papír) – Nejjemnější akvarelový papír s hladkým povrchem. Je vhodný na detailní malbu, ilustrace a botanickou malbu.
- Cold Press (středně zrnitý papír) – Nejoblíbenější varianta, která nabízí vyváženou strukturu pro práci se světlem, texturou a přirozeným prolínáním barev. Stejnou strukturu má také většina levnějších akvarelových papírů bez obsahy bavlny.
- Rough (hrubý papír) – Papír s výraznou texturou, která umožňuje zajímavé efekty při práci s vodou a barvou. Skvěle se hodí pro dynamické malby a výrazné tahy.
Jakou vazbu papíru zvolit?
Bavlněné papíry se prodávají ve skicácích nebo blocích s různým typem vazby. Nejčastěji jsou pak skicáky a bloky s lepenou vazbou.
- Blok lepený z jedné strany – Listy jsou přichycené na jednom okraji a snadno se odtrhávají. Tento druh je praktický pro menší formáty.
- Blok lepený ze čtyř stran – Papír je pevně fixovaný po celém obvodu, s malou částí pro jeho oddělení, což zabraňuje kroucení při práci s vodou. Bloky lepené ze 4 stran jsou ideální malování bez nutnosti napínání papíru.
Obě varianty mají své výhody – pokud malujete na jednotlivé listy, sáhněte po papíru lepeném z jedné strany. Pokud chcete, aby papír zůstal rovný i při použití velkého množství vody, lepení ze všech stran je skvělou volbou.
📝 Akvarelový papír: Jak se liší textury, složení a vlastnosti?